English English Polish Polish
Skontaktuj się z nami
605-365-800
jp@przybylscy.com.pl

Jak czyścić elementy mosiężne

Miedziane oraz mosiężne elementy w kościołach, domach to ozdoby, które przyciągają uwagę ponadczasowym pięknem. Niestety, w wielu przypadkach pokrywają się zielonkawym nalotem, który psuje efekt przygotowanej stylizacji. Jak wyczyścić żyrandol, kinkiet, chrzcielnicę (więcej produktów w zakładce oferta, które zostały wykonane z mosiądzu bądź miedzi?

Miedź to materiał o ciekawej, złotej barwie, natomiast mosiądz jest stopem czyli połączeniem miedzi wraz z cyną o ciemniejszym, pomarańczowym lub żółtym kolorze. W miejscu o zwiększonej wilgotności powietrza miedź oraz jej stopy pokrywa śniedź nazywana także patyną. Mosiądz co można zaobserwować podczas korozji mieni się zielonkawym odcieniem. W momencie gdy chcemy się go pozbyć, możemy spróbować sięgnąć po różnego rodzaju środki chemiczne, np. kwasy do czyszczenia metali lub też odrdzewiacze. Należy stosować je zgodnie z podaną instrukcją, ponieważ nie właściwe zastosowanie może skończyć się tragicznie tzn korozja na elementach mosiężnych może się pogłębić. Co więc zatem zrobić żeby rozwiązać problem? Można skorzystać z domowych sposobów.

Sposób na wyczyszczenie pojedynczych elementów

 1. Do wyczyszczenia chrzcielnic, żyrandoli czy tabernakul, możemy użyć domowej pasty czyszczącej. Środek nadaje się również do odnawiania zawiasów, uchwytów, klamek

 2. Wybrane rzeczy układamy na desce wyłożonej np papierem śniadaniowym.

 3. Do skonstruowania czyszczącej masy potrzebujemy:

 • 3/4 szklanki białego octu winnego,

 • pół szklanki soli,

 • 3/4 szklanki mąki jęczmiennej,

 • plastikowego lub szklanego naczynia (nie może być metalowe),

 • dużej drewnianej łyżki.

 1. W pierwszym kroku rozcieramy cały ocet z mąką, gdy uzyskamy gładką konsystencję należy dodać sól. Następnie ponownie wszystko mieszamy do momentu uzyskania jednolitej masy. Jeżeli środek wydaje się zbyt rzadki możemy zagęścić go jeszcze mąką.

 2. Masę nakładamy na mosiężne elementy przy pomocy łyżki z drewna po czym pozostawiamy wybrane produkty na kilka godzin, a nawet całą noc. Dzięki temu maska przyjmie zielonkawą patynę.

 3. Po dokładnym umyciu elementy mosiężne zyskają swój poprzedni, cudowny, błyszczący kolor. Przedmioty o trwalszej strukturze można wyszorować dodatkowo szorstką gąbką co ułatwi pozbycie się nawet najbardziej uporczywych osadów.

Sposób na wyczyszczenie większych powierzchni

 1. W celu wyczyszczenia większych powierzchni musimy zaopatrzyć się w niezbyt twardą szczotkę z mosiężnego, grubego drutu oraz zwyczajne mydło kosmetyczne.

 2. Powierzchnię należy czyścić namydloną szczotą pod bieżącą wodą. Mydło spowoduje polaryzację cząsteczek na powierzchni metalu, co pomoże w usunięciu osadów oraz nada przedmiotom odpowiedni, jednolity kolor.

W momencie gdy odnawiany przedmiot z mosiądzu bądź miedzi jest odpowiednio wyczyszczony, możemy go przy okazji zabezpieczyć przed powstawaniem nowych zabrudzeń oraz ponownym utlenianiem. W tym celu możemy użyć rozcieńczonego akrylowego lakieru do metalu, który doda wybranym częściom blasku. Dodana do preparatu żywica syntetyczna  sprawi, że przedmioty dekoracyjne będą bardziej odporne na warunki atmosferyczne jak również starzenie. Jeżeli dalej będziesz miał problem z mosiężnymi elementami sprawdź pozostałe podstrony naszego serwisu a znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania http://przybylscy.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *